
Serwis renaturyzacja.imgw.pl to pionierski produkt IMGW-PIB, który służy wzmocnieniu działań na rzecz renaturyzacji rzek w Polsce. Serwis jest elementem działań rozwojowych IMGW-PIB, który naukowo i ekspercko wspiera resort Ministerstwa Infrastruktury w obszarze gospodarki wodnej.
Sercem serwisu jest Mapa prezentująca 511 jednolitych części wód powierzchniowych rzecznych (jcwp rzeczne), wskazanych do podjęcia działań renaturyzacyjnych do końca 2027 roku, wskazanych aktualnych planach gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy.
Na mapie prezentujemy znaczącą część zrealizowanych dotychczas działań z zakresu renaturyzacji rzek oraz wskazujemy aktualne i planowane projekty renaturyzacyjne, których inwestorem jest m.in. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
Informacje te uzupełniają dane nt. oceny stanu hydromorfologicznego rzek i jezior, które IMGW-PIB realizuje od 2021 roku. Prowadzone badania ocenne mają charakter reperowy i są prowadzone na istniejących wodowskazach, gdzie wykonujemy ciągłe pomiary stanów i przepływów wody. Wskaźniki stanu hydromofologicznego wypracowaliśmy dla 778 wodowskazów rzecznych i 59 stacji jeziornych.
Warstwy podkładowe tj. zagrożenie powodzią i suszą hydrologiczną, jednostki podziału terytorialnego oraz jednostki planistyczne w gospodarowaniu wodami ułatwiają nawigację.
Funkcjonalność Mapy pozwala użytkownikowi na wyświetlenia szeregu tematycznych warstw, co umożliwia wykonanie szybkiej analizy wizualnej, która wskaże kluczowe uzasadnienia do podjęcia renaturyzacji rzek pod kątem głównych zagrożeń. Informacje o projektach renaturyzacyjnych mogą stanowić nie tylko inspirację dla przyszłych inwestorów, ale też stanowić podstawowe źródła wiedzy wspierające realizację zaplanowanych działań w planach gospodarowania wodami.
Zawartość mapy pozwala m.in. na:
- przeprowadzenie wstępnych analiz i planowania działań adaptacyjnych w ramach miejskich planów adaptacji do zmian klimatu (MPA), które mają obowiązek opracować miasta o liczbie mieszkańców co najmniej 20 tys. do 2 stycznia 2028 roku;
- zabezpieczenie terenów dla rzek jako terenów otwartych w zakresie sporządzenia planów ogólnych, które mają opracować wszystkie gminy do 1 stycznia 2026 roku;
- wzmocnienie działań na rzecz bioróżnorodności, w tym realizację celów Rozporządzenia w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych tj. Nature Restoration Law (NRL), które wymaga opracowania Krajowego Planu Odbudowy Zasobów Przyrodniczych do lipca 2026 roku.
Mapa ma charakter dynamiczny i pozwala na włączanie i wyłączanie poszczególnych warstw. Więcej o funkcjonalności Mapy piszemy tutaj.
Mapę opracowaliśmy głównie na potrzeby administracji samorządowej, która odgrywa kluczową rolę w renaturyzacji rzek poprzez m.in. zabezpieczenie terenów pod przestrzeń dla rzek czy działania edukacyjne na rzecz przygotowania społeczeństwa do rozwiązań opartych na przyrodzie.
Mapę planujemy udoskonalać zarówno w zakresie uzupełniania danych, jak i jej funkcjonalności. Zapraszamy do zgłaszania uwag i uzupełniania danych naszej bazy. Zapraszamy do kontaktu.