Zawartość  »  Działania renaturyzacyjne

Działania renaturyzacyjne

Informacje dotyczące działań renaturyzacyjnych bazują na wynikach badania polegającego na zinwentaryzowaniu dotychczas zrealizowanych w Polsce projektów renaturyzacyjnych obejmujących rzeki i ich doliny. Do zgromadzenia danych uruchomiono m.in. dedykowany serwis Google map (Społeczną mapę zrenaturyzowanych rzek), który został udostępniony przedstawicielom konkretnych instytucji i organizacji zaangażowanych w realizację przedsięwzięć renaturyzacyjnych. Korzystano również z informacji zgromadzonych w repozytoriach danych Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz Poleskiego Parku Narodowego czy Państwowego Gospodarstwa Polskiego Wody Polskie (PGW Wody Polskie). Znaczący wkład do zasilenia bazy danych stanowią informacje Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe (PGL LP), które udostępniło Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych (CKPŚ).

Zdajemy sobie sprawę, że nie pozyskaliśmy wszystkich informacji, a część z nich wymaga weryfikacji w terenie. Dzielimy się zgromadzoną wiedzą z zamiarem dalszego udoskonalania i uzupełniania bazy danych.

Zgromadzone  działania lokalizujemy w postaci punktów, które opisujemy podstawowym zakresem informacji:

Przedsięwzięcia renaturyzacyjne zostały sklasyfikowane wg Katalogu działań renaturyzacyjnych dla rzek, jaki wypracowano w Krajowym Programie Renaturyzacji Wód Powierzchniowych (KPRWP). Na mapie wyświetlamy je w podziale na grupy działań renaturyzacyjnych. Każda z tych grup ma określony symbol, który towarzyszy działaniom zestawionym w Katalogu.

Dla części zgromadzonych danych istnieje dodatkowa – bazowa geometria, w postaci linii lub poligonów. Informację tą ujęto w ostatnim atrybucie warstwy punktowej “Bazowa geometria”.

Informacja ta pozwala na zapoznanie się z bardziej szczegółową lokalizacją nt. zrealizowanego przedsięwzięcia renaturyzacyjnego.