Jednostki planistyczne w gospodarowaniu wodami

Jednolite części wód powierzchniowych rzecznych (JCWP rzeczne) są podstawowymi jednostkami w planowaniu gospodarowania wodami, gdzie zarządza się w skali zlewni. W obecnym cyklu planistycznym wyznaczono 3116 takich jednostek. Jeśli chcemy skutecznie rozwiązać problemy związane z wodą musimy popatrzeć na rzekę przez pryzmat krajobrazu, z którego woda dopływa do rzeki. Jest on ograniczony granicami wododziałów, które stanowią granice zlewni rzecznych.
Dokumenty planistyczne tj. plany gospodarowania wodami czy plany zarzadzania ryzykiem powodziowym opracowuje się dla obszarów dorzeczy. Obszar Polski podzielony jest na 9 obszarów dorzeczy:
- obszar dorzecza Wisły obejmujący, oprócz dorzecza Wisły znajdującego się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, również dorzecza Słupi, Łupawy, Łeby, Redy oraz pozostałych rzek uchodzących bezpośrednio do Morza Bałtyckiego na wschód od ujścia Słupi, a także wpadających do Zalewu Wiślanego;
- obszar dorzecza Odry obejmujący, oprócz dorzecza Odry znajdującego się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, także dorzecza Regi, Parsęty, Wieprzy, Ücker oraz pozostałych rzek uchodzących bezpośrednio do Morza Bałtyckiego na zachód od ujścia Słupi, a także wpadających do Zalewu Szczecińskiego;
- obszar dorzecza Dniestru;
- obszar dorzecza Dunaju;
- obszar dorzecza Banówki;
- obszar dorzecza Łaby;
- obszar dorzecza Niemna;
- obszar dorzecza Pregoły,
- obszar dorzecza Świeżej.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (PGW WP) administruje wodami w podziale na regionalne zarządy gospodarki wodnej (RZGW): RZGW w Białymstoku, RZGW w Bydgoszczy, RZGW w Gdańsku, RZGW w Gliwicach, RZGW w Krakowie, RZGW w Lublinie, RZGW w Poznaniu, RZGW w Rzeszowie, RZGW w Szczecinie, RZGW w Warszawie i RZGW we Wrocławiu.
Źródłem danych o jednostkach planistycznych są dane przestrzenne z aktualnych planów gospodarowania wodami. W serwisie prezentujemy je w uproszczonej formie, ograniczając się do podstawowych informacji:



